logo

Örökbefogadás a pszichológus szemével

2024.12.19.

kisbaba

Az örökbefogadás egy olyan út, amely során egy család nemcsak fizikailag, hanem érzelmileg is kitárja a kapuit egy gyermek előtt. Bár a külső szemlélő számára sokszor úgy tűnhet, hogy a folyamat egyszerűen csak az új szülők és gyermekek összehozása, pszichológiai szempontból ennél sokkal összetettebb élményről van szó.

A pszichológusok úgy tekintenek az örökbefogadásra, mint két – vagy több – történet találkozására. Az egyik oldalon ott van a gyermek, aki gyakran már kicsi korában olyan veszteségeket él át, amelyeket egy családban felnőve nem feltétlenül tapasztalna meg. Az elhagyatás, a családi kötelék hiánya, az állandóság és biztonság utáni vágy mind-mind mélyen gyökerező érzelmeket kelthetnek benne. A másik oldalon pedig az örökbefogadó szülők állnak, akiknek a fejében és szívében egyszerre van jelen a segítő szándék, a vágy, hogy szülőkké váljanak, és a félelem attól, hogy vajon képesek-e elnyerni a gyermek bizalmát és szeretetét.

Egy pszichológus a folyamat során általában több ponton is támogatást nyújthat. Az előkészítő szakaszban segíthet tisztázni a leendő szülők motivációját, feltérképezni azokat az elképzeléseket, elvárásokat, amelyekkel a szülőség elé néznek. Itt előkerülhetnek a saját gyermekkori élmények, az örökbefogadással kapcsolatos sztereotípiák és a biztonság, stabilitás, szeretet nyújtásának kérdése. A pszichológus segíthet rávilágítani arra, hogy a nevelés, a kötődés kialakítása nemcsak örömöket, hanem kihívásokat is tartogat.

A gyermek oldaláról nézve a szakember támogatja, hogy a kicsi – életkorának és érettségének megfelelően – megértse helyzetét, eredetét és azt, hogy miért került új családba. Ez a nyíltság és őszinteség kulcsfontosságú, hiszen a gyermek identitásának része az a tény, hogy örökbefogadott. Ha ezt a szülők és a pszichológus nem titkolja el előle, hanem segít megélni és feldolgozni, akkor a gyermek egészségesebb énképet alakíthat ki.

Az örökbefogadás utáni szakasz sem mentes a lelki munkától. A pszichológus abban is támogatást nyújthat, hogy a szülők és a gyermek miként építhetik fel közös családi identitásukat, hogyan oldhatják meg a felmerülő konfliktusokat, és milyen módon lehet tartóssá, biztonságossá és szeretettel telivé tenni ezt az új köteléket. Továbbá segít a családtagoknak megbirkózni a külső környezet reakcióival is, legyen szó a tágabb rokonságról, a barátokról vagy akár a gyerekekkel foglalkozó intézményekről.

Összességében a pszichológus abban segít, hogy az örökbefogadás ne csupán egy jogi aktus legyen, hanem egy olyan érzelmi és emberi történet, amelyben a felek valóban egymásra találnak. A cél, hogy a múlt sebei lassan begyógyuljanak, a jelenben kialakuljon a bizalom és szeretet, a jövőben pedig egy stabil, erős kötődésű, egymást tisztelő és támogató család képződjön.